Damgaard: Ekstra tænding mod Skjern


12.10.2020 | Af Nanna Gantriis - Foto: Louise Boo

For Allan Damgaard er torsdagens kamp ikke helt som alle andre. Der er nemlig mere på spil end bare to point.

Mens mange vestjyder i disse dage holder efterårsferie, er der ikke tid til hvil hos TTH Holstebro.
Torsdag aften spiller holdet ude mod lokalrivalerne fra Skjern Håndbold, og kampene mod de grønblusede er af speciel karakter, mener Allan Damgaard:

- Kampene mod Skjern er jo had/kærlighedskampe: Man elsker at spille dem, og man hader at tabe dem. Der er bare lige lidt ekstra tænding, for man vil ikke se de grønne løbe med de 2 point.

Lærerige uger
Opgøret mod Skjern kommer efter et tætpakket program for TTH Holstebro, der har spillet både pokalfinale, EHL-kvalifikation og ligakampe de seneste uger. Og selvom mange kampe kan tære på kroppen, ser Allan Damgaard også flere positive ting ved det travle program:

- Jeg synes, det har været et par lærerige uger for vores hold, og jeg føler det har flyttet vores hold på det ”mentale” plan. Rent fysisk har været ramt af et par skader, men folk har løst nye opgaver og gået til tingene med et smil, afslutter bagspilleren.

Personlig sponsor for Allan Damgaard er Jens Jensen.

Kampen mod Skjern kan ses på TV2 Play klokken 20.00.

Del på facebook