Europæisk opbakning giver stolthed og tro på mere succes


15.11.2019 | Af Jan Facius

Når TTH Holstebros ligaherrer på søndag kl. 13.00 går på banen mod det tjekkiske mesterhold Talent Plzen i EHF Cuppen, bliver det sjette år i træk at klubbens herrehold deltager i en af de europæiske turneringer.

Hos TTH-direktør, John Mikkelsen, er der stor stolthed over at skulle repræsentere klubben, byen, regionen og Danmark i europæisk håndbold.

- For os som klub er deltagelsen i de europæiske turneringer altid et stort sportsligt mål, og med klubbens flotte europæiske historik, er deltagelsen blevet en stor del af klubben. Vi er stolte over, at vi igen er i stand til at være med i det stærke europæiske selskab, hvilket kun kan lade sig gøre pga. klubbens placering i toppen af dansk håndbold. Vores deltagelse i sidste sæsons EHF Finals i Kiel foran 20.000 tilskuere og millioner af tv-seer er noget vi gerne vil gentage, siger John Mikkelsen.

Målet for Bramming og co. er deltagelse i EHF-gruppespillet, og skal dette lykkes kræver det en samlet sejr over det tjekkiske Talent Plzen. Første kamp er på udebane søndag den 17.november mens returkampen spilles i Gråkjær Arena lørdag den 23.november kl. 15.00.

Tak for opbakningen til TTH's Europa og Pokalpartnere

- Med ekstra opbakning fra 15 sponsorer er vi bedre rustet til vores Europa deltagelse. Det giver os tro på mere Europa succes. Vi ved at Europa Cup er forbundet med ekstra omkostninger, og da vi håber på gruppespillet og flere udekampe, så er det godt med den ekstra opbakning. Der skal lyde en stor tak til de 15 Europa partnere for deres opbakning, siger John Mikkelsen.

Klubbens 15 Europa partnere:

 • ID Identity
 • Roslev Trælasthandel
 • Actona Company
 • Vald. Birn
 • LINDS
 • Sortberg+Hansen
 • Struer Kleinsmedie
 • Chrois
 • hummel
 • Vestforsyning
 • ES Staalindustri
 • Østermark Entreprenørforretning
 • Vestjysk Bank
 • Holstebro Kommune
 • Gråkjær

Retur kampen mod tjekkiske Talent Plzen spilles lørdag den 23/11 kl. 15.00 i Gråkjær Arena. Du kan sikre din billet til kampen HER.

Del på facebook