Hvid håndboldfest i Gråkjær Arena


21.05.2021 | Af Louise Boo

Når TTH Holstebro på mandag, 2.pinsedag, spiller klubbens første DM-semifinale i Gråkjær Arena, er der lagt op til den helt store HVIDE FEST. 1200 tilskuere giver Søren Hansen og co. kæmpe opbakning til kampen mod Bjerringbro-Silkeborg Håndbold.

Det bliver både festligt, intenst og fuld af spænding, når to af Danmarks fire bedste hold mødes i årets første DM-semifinale. For TTH Holstebro bliver kampen den foreløbige kulmination på en fantastisk sæson af Søren Hansens tropper.

Opfordring til TTH-tilskuerne: Lad os skabe en hvid fest sammen

Ni sponsorer klar med 5.000 hvide fantrøjer til alle

- Vi glæder os vanvittig meget til kampen og stemningen bliver med garanti elektrisk. Det bliver stort at have publikum med igen til at skabe en ekstra-ordinær opbakning til Bramming og co. Med opbakning fra ni klubsponsorer står vi før kampen klar med hvide TTH-fantrøjer til alle. Vi opfordrer publikum til at tage fantrøjerne på til kampen, og vi har trøjer i størrelse S til XXXL. Tilskuerne må også meget gerne tage deres egen TTH-fanbeklædning på, uanset om det er trøjer eller halstøjklæder. Sammen kan vi skabe en meget festlig kulisse for klubbens første DM-semifinale i fem år, siger TTH-direktør John Mikkelsen.

Stor tak til fantrøje partnerne

Med støtte fra ni sponsorer har klubben 5.000 TTH-fantrøjer klar til de kommende DM-medaljekampe.

Klubbens fantrøjepartnere er:

 • Vestjysk Bank
 • Vestforsyning
 • LINDS
 • Østermark
 • Westpack
 • Vognmand Skræddergaard
 • Vald. Birn
 • Actona Company
 • ID Identity

Kom i god tid

TTH Holstebro opfordrer alle tilskuere til at komme i god tid til mandagens semifinalekamp.

Der vil inden kampen fra kl. 13.30 være optakt og interviews med spillere og trænere i Gråkjær Arena.

Med den nye genåbningsaftale vil følgende retningslinjer gælde for tilskuere:

 • Tilskuere inddeles i sektioner som bestemmer, hvornår man må ankomme til hallen. Alle tilskuere med pladser i øvre sektion skal ankomme til hallen mellem 70 minutter og 55 minutter før kampstart. Tilskuere med pladser i nedre sektion skal ankomme mellem 45 og 30 minutter før kampstart. På billetten fremgår om dit sæde er placeret i øvre eller nedre sektion. Det er vigtigt, at du overholder dit givne ankomsttidspunkt, så vi kan få alle tilskuere ind på den bedste og mest sikre måde.
 • Der anvendes forskellige indgange i Gråkjær Arena. Tjek din billet inden ankomst og se hvilken indgang, du skal benytte.
 • Reglen om coronapas gælder også, når du skal til håndbold i Gråkjær Arena. Er du derfor 15 år eller derover, skal du medbringe dokumentation for færdigvaccination eller en negativ coronatest, som er maksimalt 72 timer gammel.
 • Når du ankommer til Gråkjær Arena, bliver du først mødt af en kø for coronapas. Her vil dit coronapas blive tjekket, hvorefter du vil modtage en fantrøje og et TTH jubilæumsmagsin, inden du bliver sendt videre til den næste kø. Her bliver din billet scannet, inden du kan gå ind i hallen og finde dit sæde. Husk at have både coronapas og billet klar, når du ankommer til køen. Så går det meget hurtigere med at hjælpe dig og de andre gæster ind i hallen.
 • Billetbestilleren skal sørge for at opdatere sine kontaktdata i billetsystemet for evt. smitteopsporing. Billetbestilleren skal have kontaktoplysninger på de personer, der benytter billetbestillerens billetter.
 • Når du skal forlade Gråkjær Arena foregår dette ved samme indgang, som du kom ind af ved ankomst til hallen. Bliv på dit sæde indtil halspeakeren giver dig og din sektion lov til at forlade hallen.

 

Del på facebook