TTH Holstebro tilpasser navnet


30.06.2016 | Af Simon Frederiksen

Trøjefarve, spillested, ambitioner og alt andet er det samme, men 1. juli sker der en ændring i TTH Holstebro - nemlig at klubbens navn fremover netop er TTH Holstebro og ikke Team Tvis Holstebro.

- Årsagen til justeringen er, at vi tydeligere ønsker et markere, at vi er en klub, der hører hjemme i Holstebro. Det er i Holstebro, at læsset primært trækkes i forbindelse med faciliteter og sponsorer, og med navnejusteringen tilpasser vi os tiden og den udvikling som er sket, siger Jørgen Hansen, bestyrelsesformand i TTH Holstebro, og tilføjer:

- Med fastholdelse af TTH i klubbens navn, så vil vi bevare vores rødder og fortsætte vores klubarbejde i tæt samarbejde med de to moderklubber. Vi ved, at det kan gøre ondt på nogen i Tvis-området, men tingene har udviklet sig, og tiden er nu moden til skiftet. Tvis vil altid være en del af TTH Holstebros DNA, siger Jørgen Hansen.

Det berømte TTH-logo med dragen i centrum bevares, men bærer frem over teksten TTH Holstebro.

Del på facebook