TTH udvider CLUB 2023 sponsorgruppen


24.04.2021 | Af Louise Boo

29 af klubbens sponsorer indgik før denne sæson et CLUB 2023 partnerskab, der indeholder en 3-årig sponsoraftale. Nu udvider klubben sponsorgruppen med fire nye, så der nu er 33 partnere.  

Den store sponsoropbakning har i en svær coronatid skabt et stærkere økonomisk fundament for klubbens fremtid. Det nye TTH Holstebro har fået en flot opbakning fra klubbens sponsorer, og det giver en tro på, at klubben i denne sæson kan undgå røde tal på bundlinjen.

CLUB 2023 giver klubben 100 % opbakning

Ikke nok med at CLUB 2023 partnerne har indgået flotte 3-årige aftaler. – Alle partnerne har også meddelt, at de trods de anderledes sponsorforhold, som corona-restriktionerne har givet i år i form af mindre firmaeksponering og manglende brug af VIP-billetter til netværk og kampe – stadig støtter fuldt op, uden ønske om kompensation. Det er en opbakning, som kan mærkes.

Opbakning giver optimisme på TTH-planen

TTH-direktør, John Mikkelsen er glad for det flotte signal fra CLUB 2023 partnerne.

- Med opbakningen er der en større chance for, at vi kan komme ud af denne sæson med ”skindet på næsen”. Sponsorernes tro på vores sportslige set-up, har styrket klubbens strategi om, at vi også fremover kan udfordre toppen af dansk håndbold. Vores mål er at udvikle et både sportsligt og økonomisk set-up, som kan løfte de sportslige resultater. I mange år har vi været et af de bedste hold i grundspillet. – Nu arbejder vi på også at blive det i slutspillet og dermed være en fast del af medaljekampene. Signalet fra CLUB 2023 partnerne styrker tophåndbolden i Nordvestjylland, siger John Mikkelsen.

De 33 CLUB 2023 partnere er følgende:

  • Vestjysk Bank, XL Roslev, Gaardhøje, Kastrup Vinduet, Jens Jensen Entreprenørforretning, Nørre Vosborg, Vognmand Erik Skræddergaard, Krøyer Pedersen, Advokat Smith Knudsen
  • Gråkjær, Vald. Birn, Grisehandler Jesper Madsen, Jespers Planteskole, Under Klippen/EKTE, VW Holstebro, Actona Company, Østermark Entreprenørforretning, Holstebro RejseCenter
  • LINDS, ID Identity, IT Relation, Royal Unibrew, Musikteatret Holstebro, Svane Køkkenet, Sortberg Hansen, Ringkøbing Landbobank, Sports Pharma, Beierholm, Struer Fysioterapi
  • De fire nye er: PWC, Dagbladet Holstebro-Struer, Bojsen Biler og Struer Kleinsmedie.

 

 
 
 
 
 
 

Del på facebook