02.10.2023

TTH bakker op om Lyserød Lørdag

Når vi spiller hjemmekamp mod Aalborg Håndbold, kæmper vi samtidig for at samle penge ind til forebyggelsen af brystkræft.

Af Nanna Gantriis

Når vi møder Aalborg Håndbold, er det som regel de hvide mod de røde.

Men på lørdag kæmper vi også fælles for det lyserøde, når vi støtter Lyserød Lørdag og kampen mod brystkræft.

For at bakke op om Kræftens Bekæmpelse og Lyserød Lørdag, har vi i TTH doneret et udvalg af merchandise og billetter.

Produkterne sælges i Kræftens Bekæmpelse Holstebros bod i Gråkjær Arena på kampdagen, og du støtter dermed indsamlingen, der har til formål at forebygge brystkræft.

- Lyserød Lørdag er en vigtig sag for os at bakke op om som klub. Brystkræft - og kræft i det hele taget - er noget som kan ramme os alle, og derfor ønsker vi at bakke op om den lokale indsamling i Holstebro, udtaler klubbens marketing- og salgskoordinator Simon Frederiksen.

Stor lokal opbakning glæder formand

Stella Østerhaab, der er formand for Kræftens Bekæmpelse i Holstebro glæder sig over byens og klubbens opbakning:

- Lyserød Lørdag har været på pause i Holstebro i nogle år. Men nu er vi klar til endnu engang at sætte fokus på brystkræft, og vi er glade for at TTH Holstebro bakker op om projektet, siger hun og uddyber:

- Kræftens Bekæmpelse har fået stor opbakning i Holstebro, hvor Handelsstandsforeningen og andre erhvervsdrivende har bidraget med gaver til det kinesiske lotteri, som vi står klar med i Gråkjær Arena på lørdag.

Har du endnu ikke købt billet til lørdagsbraget mod Aalborg Håndbold kan du gøre det lige her.

Forrige Næste